Haber

Kurutulmuş bamya İzmir’e yayılıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kuraklık ve yoksullukla mücadeleyi esas alan “Başka Tarım Mümkün” vizyonuyla ekonomik getirisi yüksek kuru bamya yaygınlaştırılıyor. Bergama Yenikent Ovası’nda Mayıs ayında ekilen atalık kuru bamyaların hasadı başladı. Bamya tohum olacak ve İzmir’in tüm ilçelerine ücretsiz olarak dağıtılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ekonomik getirisi yüksek olan kuru bamyayı kuraklık ve yoksullukla mücadele amacıyla çevreye yayıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Mayıs ayında kurduğu İzmir Tarımsal Kalkınma Merkezi (İZTAM) tarafından Bergama Yenikent Ovası’nda yapılan kurutulmuş bamya ekimi başarılı sonuçlar verdi ve hasat başladı. Ekilen atadan kalma kuru bamyalar tohum olacak ve İzmir’in tüm ilçelerine ücretsiz olarak dağıtılacak.

Kuru tarım teşvik ediliyor
Kuraklık karşısında değerli bir ürün olan kuru bamya, katma maliyeti yüksek bir ürün olduğu için üreticiler için de değerli bir gelir kaynağı. Kurutulmuş bamya projesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üreticilere gelir desteği sağlama ve susuz tarımı yaygınlaştırma hedefleri kapsamında hayata geçiriliyor. Proje, İzmir’in tarımsal potansiyelinin geliştirilmesine, susuz tarım yapılmasına ve çiftçilerin daha yeterli gelir elde etmesine katkı sağlayacaktır.

Proje kapsamında Bergama’da 1 dönümlük arazide tohumluk üretimi için kurutulmuş bamya ekimi yapıldı. Mayıs ayında ekilen kurutulmuş bamya, Temmuz ayı itibari ile hasadına başlandı. Toplanan kurutulmuş bamya tohumlarının İzmir’in tüm ilçelerine ücretsiz olarak dağıtılması planlanıyor.

Yağmur suyuyla yetiştirilen kurutulmuş bamya
Atalık susuz bamya tohumu, kuraklığa dayanıklı bir bitki olması nedeniyle sulamanın zor olduğu dönemlerde bile yetiştiği için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle kurutulmuş bamya ekiminin İzmir tarım sektörünün dayanıklılığının artırılmasına yardımcı olması amaçlanmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi kuru bamya dikim projesini havza bazlı bir planlamayla yürütüyor. Tarımsal havza planlaması, su kaynaklarının daha verimli kullanılmasına ve su sorunu yaşanabilecek alanların belirlenmesine yardımcı olur.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberodunpazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu