Haber

Pakistan’da muson yağmurlarında ölü sayısı 133’e yükseldi

Pakistan’da muson yağmurlarında ölenlerin sayısı 133’e yükseldi

İSLAMABAD – Pakistan’da geçtiğimiz ay şiddetli muson yağmurlarının yol açtığı sel ve toprak kaymalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 133’e yükseldi.

Pakistan’da 24 Haziran’dan bu yana etkili olan muson yağmurları ülkede hayatı felç etti. Bugün yapılan açıklamada, 1 aylık dönemde şiddetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 133’e ulaştı. Hayber Pakhtunkhwa eyaletine bağlı Chitral, Dir ve Battagram kentlerinde heyelan nedeniyle yollar trafiğe kapatılırken, yetkililer dağlık bölgelerde trafiğin yeniden açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Pencap eyaletinin doğusundaki Jhelum, Sutlej ve Chenap kentlerinde şiddetli yağışlar nehirlerin taşmasına neden olurken, bölgede sele karşı alarm verildi. Ülkede devam eden muson yağmurları nedeniyle yerel halk ve turistlere gereksiz seyahatten kaçınmaları konusunda uyarılarda bulunuldu.

1.739 kişi öldü

Güney Asya ülkesinde 1 Temmuz’da başlayan muson mevsiminin Eylül ayına kadar devam etmesi beklenirken, geçen yıl ülkede muson yağmurları nedeniyle bin 739 kişi hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu